handbike

A handbike-ozás szabadidős tevékenység mellett paralimpiai sportág is, ami lehetőséget biztosít a fogyatékkal élők kiteljesedésére. Nagymáté Sándor, a Lépéselőny Egyesület munkatársa a parasportok nagy kedvelője részt vesz a legtöbb megyei és országos versenyen. Legutóbb egyéni szervezésben, néhány ismerősével körbetekerték a Balatont. Beszélgetésünk alkalmával elmondta, hogy milyen akadályokkal kellett szembenéznie kerekesszékesként és mit jelentett számára mostani teljesítménye.

Honnan jött az ötlet, hogy kerekesszékesként körbebiciklizd a Balatont?

Egyik barátom és ismerősei minden év májusában körbetekerik a Balatont, ezúttal nekem is szóltak, hogy tartsak velük. Sportemberként nem mondhattam nemet erre a lehetőségre. Május elején akartunk menni, de a rossz időviszonyok miatt áttettük a hónap végére. Összesen 215 km-t tekertünk, ezalatt összetalálkoztunk a Balatonkör résztvevőivel is. Balatonfüredről indultunk Siófok felé, majd Balatonlellén át Badacsony és Tomaj felé vettük az irányt, végül visszamentünk Füredre. Első nap majdnem 92 km-t tettünk meg, második nap 73 km körül, a harmadik nap pedig ami maradt, de pihenésként beiktattunk egy fürdőzést is.

Milyen speciális felszerelésre volt szükséged?

Balatonfüreden kölcsönöztem egy handbike-ot, a sajátomat elég körülményes lett volna vonattal elvinni Debrecenből. A kézi működtetésű kerékpár felbecsülhetetlen értékű segítséget nyújt a fogyatékkal élő sportimádók számára. Több fajta handbike létezik. Amivel én indultam a kerekesszékhez csatlakoztatható handbike-ok csoportjába tartozik. Előnye, hogy könnyen fel- és leszerelhetőek, viszonylag kis helyet foglalnak el, könnyebben szállíthatóak. A nagyobb kerekűvel sokkal jobban lehet haladni, az úthibákat sem veszi fel annyira. Például lejtős szakaszokon 38 km/h –val is mentem. A másik csoportba a versenysportban használatos merevvázas handbike-ok tartoznak, amiket fekvő vagy térdelő testhelyzetben használnak.

13521143_1117691258303900_838684065_n

Milyen akadályokkal kell szembenézned egy hasonló túrán és kik voltak a segítségedre?

Összesen négyen indultunk, egyedüli kerekesszékesként számíthattam a többiek segítségére adott helyzetben. Ilyen volt, amikor nem tudtam lemenni a padkáról, vagy amikor a szállás nem volt akadálymentesített. Kisebb akadályozó tényezők mindig felmerülnek. Ami egy egészséges számára nem jelent problémát, az egy mozgásszervi sérültnek már igen.

Mit jelent számodra a teljesítmény, amit elértél?

Megdöntöttem minden eddigi csúcsomat, mert még egy huzamban nem tekertem ennyit. Egy nap eddig 65 km-t tettem meg összesen. Kicsit izgultam is, hogy fogom bírni. Balatonkenesénél van egy löszfal, az itteni szakaszon szükségem volt egy kis pihenőre, de aztán folytattam tovább. Nagyon jó érzés volt, amikor beértünk a célba.

Mi ösztönöz, hogy hasonló versenyeken vegyél részt és milyen terveid vannak még?

Nagyon megfogott ez a sportág, a jövőben szeretnék egy verseny handbike-ot venni és kijutni a paralimpiára, persze addig van még mit fejlődnöm. Fontos számomra a sport, mindig is az életem része volt. Ha sikerül beszerezni egy versenybringát, első körben részt akarok venni a megyei sportrendezvényeken. Márciusban már negyedik alkalommal voltam a Rotary Futófesztiválon. Egyéni szervezésben tavaly körbe tekertük a Tisza-tavat, nemrég pedig Pesten voltunk a Vivicittá Városvédő Futás alkalmával.

Sz.N. 

2016.07.01.